Košík 0
0 položky
 Kč 0.00
K pokladně

Vyhledat podle písmene:

Svalová Relaxancia

Genericky Buscopan

Butylscopolamine 10mg

BUTYLSCOLOPAMINE(other names of active ingridient - scopolamine butylbromide, butylhyoscine and hyoscine butylbromide) is an anticholinergic medicine. Butylscopolamine has many effects in the body including decreasing the secretion of fluids, slowing the stomach and intestines, and dilation of the pupils. Butylscopolamine is used to relieve nausea, vomiting, and dizziness associated with motion sickness and recovery from anesthesia and surgery. Butylscopolamine may also be used in the treatment of parkinsonism, spastic muscle states, irritable bowel syndrome, diverticulitis, and other conditions.

Více info »
Koupit nyní! Kč 16.65

Genericky Dulcolax

Bisacodyl 5mg

Generic Dulcolax is a stimulant laxative. It acts directly on the bowels, stimulating the bowel muscles to cause a bowel movement. Bisacodyl is used for relieving occasional constipation and irregularity.

Více info »
Koupit nyní! Kč 11.10

Genericky Flexeril

Cyclobenzaprine Hcl 15mg

Generic Flexeril je přípravek uvolňující svaly. Blokuje nervové impulzy (neboli pocit bolesti) posílané organismem do Vašeho mozku. Generic Flexeril se užívá spolu s odpočinkovou a fyzickou terapii při léčbě bolesti nebo zraněních kosterních svalů.

Více info »
Koupit nyní! Kč 44.42

Genericky Lioresal

Baclofen 10/25mg

Obecný Lioresal je používán k léčbě a zmírnění křečí a svalových křečí kvůli různým příčinám, včetně mnohonásobných skleróz nebo poranění mozku a míchy.

Více info »
Koupit nyní! Kč 18.51

Genericky Ovol

Simethicone 15ml

Ovol podporuje slučování bublinek plynů nahromaděných v žaludku nebo střevech a usnadňuje následný odchod plynů. Ovol se používá ke zmírnění bolestivých příznaků nadýmání v žaludku a střevech. Ovol je určen k podávání batolatům, dětem i dospělým.

Více info »
Koupit nyní! Kč 199.69

Genericky Parafon

Chlorzoxazone 500mg

Generic Parafon is used for treating pain caused by muscle spasms.

Více info »
Koupit nyní! Kč 88.85

Genericky Robaxin

Methocarbamol 500mg

Generic Robaxin is used for relieving muscle pain and discomfort caused by sprains and strains.

Více info »
Koupit nyní! Kč 26.53

Genericky Savella

Milnacipran 50mg

Generic Savella affects certain chemicals in the brain called neurotransmitters. An abnormality in these chemicals is thought to be related to fibromyalgia. Milnacipran is not used to treat depression but how it works in the body is similar to how some antidepressants work. Generic Savella is used to treat a chronic pain disorder called fibromyalgia.

Více info »
Koupit nyní! Kč 17.27

Genericky Skelaxin

Metaxalone Mr 400mg

Generic Skelaxin is a muscle relaxant. It works by blocking nerve impulses (or pain sensations) in the brain. Generic Skelaxin is used together with rest and physical therapy to treat discomfort associated with acute skeletal muscle conditions such as pain or injury.

Více info »
Koupit nyní! Kč 35.16

Genericky Zanaflex

Tizanidine 2mg

Generic Zanaflex is used for treating muscle spasms. It may also be used to help in the treatment of multiple sclerosis and spinal cord injury.

Více info »
Koupit nyní! Kč 26.53

Speciální nabídky

Co jsou to generické léky?

Návštěvníci našich webových stránek se často ptají na generické léky. Do této sekce jsme vložili některé užitečné informace týkající se generických pilulek obecně a informace o jednotlivých lécích najdete potom v našem seznamu produktů.